Російські традиційні страви відомі за кордоном завдяки таким делікатесам, як балик, засолені та мариновані гриби, малосольна сьомга, севрюжина з хріном, чорна ікра тощо. Дуже часто це застілля доповнюється горілкою, яка, на думку багатьох, ідеально до всього підходить.
Але всі ці продукти, незважаючи на свої смакові якості, не здатні передати всю красу і своєрідність вишуканих народних страв.
Російська кухня належить до найбагатших і найсмачніших кухонь світу. Все це завдяки звичному для нас хлібосольству. Тривалість прийому їжі на Русі сягала кількох годин і за весь цей час страви змінювалися кілька разів. Традиційний бенкет було заведено починати з холодних закусок, наприклад солінь, квашених овочів і маринованих грибів та фруктів. Після цього виносили гаряче (супи, дичину, печеню, рибу, юшки тощо) До напоїв (узвар і киселі) подавали пишну й рум'яну солодку та солону випічку.
Також вражає розмаїття перших страв, основною з яких вважається гострий "щи". Він дуже ситний і простий у приготуванні. Для нього використовують: моркву, зелень, квашену капусту та сметану. Є й схожий рецепт зелених, м'ясних, пісних і збірних "щі". До них обов'язково подають смачнючу випічку: розтягаї, кулебяки, пироги, ватрушки тощо. У центральних областях росіяни віддавали перевагу борщам і бурячникам, оскільки врожай буряка був завжди хорошим.
Традиційну випічку часто готували з прісного або дріжджового тіста. Без неї не обходилося жодне свято. Практично кожне свято супроводжувалося поїданням певного виду печених виробів. На весільний стіл традиційно випікали "курник", а головною стравою на Масляну були млинці. Весну зустрічали з піснями та печивом у формі "жайворонків", на зимові святки пекли "колядки" з начинками та намазками. Ну і як же без короваю, який завжди посідав місце в центрі святкового столу. Російський народ настільки гостинний, що здавна було прийнято кожного гостя зустрічати з хлібом і сіллю.
До національних страв російської кухні відносять кашу. З давньої мови це слово означає бенкет з приводу весілля. Багато хто воліє варити каші на домашньому молоці. Для дітей це була одна з улюблених смакоти. Особливо полюбилася і старим і малим гречана каша. В останню путь традиційно проводжали поминальною трапезою з "кутею".