Зараз нам доволі часто доводиться чути про кухню ф'южн. Дедалі більше ресторанів пропонують відвідувачам ознайомитися з ф'южн-меню, як зі стравами азіатської, європейської та української кухні. Авторська кухня, ф'южн є ознаками ресторану високого класу. Наша країна дізналася про це поняття наприкінці 90-х - на початку 2000-х. поштовхом послужив інтерес до іноземних кухонь і доступність заморських продуктів. Так що ж таке це за кухня? Чи справді вона представляє нове явище в кулінарному світі?
З англійської "fusion" означає сплав, злиття, змішання. Якщо застосувати до кулінарії, то це буде змішанням різних (здається, навіть не поєднуваних) інгредієнтів, якими можуть виступати продукти навіть різних країн. Прикладами кухні-ф'южн можна назвати: гарнір за рецептом національної кухні однієї країни, м'ясо, яке приготують відповідно до традицій іншої, а також соус, який родом може бути із зовсім іншого континенту. Також страву може являти собою змішання інгредієнтів, незвичних для кулінарії, яке в підсумку дасть абсолютно несподіваний і новий смак.У різних джерелах можна знайти різний час і різні витоки цієї гілки кулінарії. Але якщо вже розібратися, то вона налічує вже тисячоліття свого існування. З давніх часів люди куштували все нові продукти, шукали їхні найвдаліші поєднання, а завдяки розвитку міжнародного зв'язку стали запозичувати кулінарний досвід і продукти, що прийшли з інших країн. Наприклад, бразильську кухню утворило поєднання африканської, португальської та індіанської кухонь. У данській кухні поєднуються скандинавські та німецькі традиції. А карибська кухня - це мікс французької та іспанської, данської та англійської, арабської та африканської, креольської та китайської, а також індійської кухонь. Популярні в Італії макаронні вироби насправді прийшли з Китаю, а батьківщиною помідорів є Америка. А порошок каррі винайшли в XVII столітті англійці-колоністи, шляхом змішування кількох індійських спецій, щоб привести їх додому в більш компактному вигляді.
Нині жоден кухар у Європі не стане відомим, поки не представить на суд громадськості власні авторські страви. Мішленівські зірки присвоюють виключно ресторанам з авторською кухнею. Завжди будь-який авторський ресторан стоятиме на порядок вище і коштуватиме дорожче, ніж звичайний, навіть дуже гідний ресторан національної кухні. Оскільки поняття "фірмова страва" саме по собі говорить гостю, що ці страви він зможе скуштувати виключно тут, вони - візитівка закладу.
Ресторанна кулінарна індустрія вдосконалюється і розвивається завдяки талановитим шеф-кухарям, які розробляють авторські страви. Знаходяться нові соуси, салати, десерти, поєднання продуктів, способи подачі та приготування. Але пам'ятайте, що як і будь-який експеримент, створення авторської страви, іноді може мати непередбачуваний результат. Істинний ф'южн - це дар шеф-кухаря, вищий пілотаж.