Ця кухня належить до одних із найдавніших кухонь Азії і вважається найдавнішою на території Закавказзя. Свої відмінні риси вона набула ще за тисячу років до нашої ери і досі вони залишилися незмінними. У цей період якраз формувався вірменський народ, який довгий час перебував у вкрай поганому становищі, для якого була характерна відсутність території та державності.
Більшу частину раціону вірмен складають делікатесні сири. Виготовляють їх у домашніх умовах. Багато рецептів приготування сиру мають у складі сироватку і маслянку, які піддають подальшій переробці. Сироватка від мацуна і маслянка потрібна для того щоб отримати сир (жажик) і суху маслянку (чортан) придатну для тривалого зберігання. Ці молочні продукти дуже подобаються вірменам і шануються поряд із хлібом.
Основним виробом із борошна є рум'яний і ароматний лаваш і матнакаш. Його вживають замість хліба.
Вірменська випічка виготовляється з кількох видів борошна різного помелу (до кількох десятків). Завдяки цьому вироби мають особливий смак. Для деяких виробів використовують борошно з похиндз (підсмаженої пшениці).
Найчастіше у вірменській кухні застосовують пшеничне борошно в поєднанні з крохмалем (кукурудзяним або картопляним).
До стародавніх національних страв із пшеничного борошна відносять асуду і хашил. За смаком вони схожі на кисіль із борошна на масляній пахті або соку винограду.
Також більшу частину раціону вірмен складають фрукти та овочі. Їх воліють вживати в сирому або засушеному вигляді, квашеними або маринованими. Також із ними часто готують супи, гарніри та другі страви. З рибою чудово поєднуються не тільки овочі в будь-якому вигляді, а й фрукти, наприклад лимон, алича, курага, родзинки, айва, ягоди кизилу тощо. Такі інгредієнти надають стравам оригінального і незабутнього смаку. М'ясо часто готують із волоськими горіхами і яблуками, а гриби з чорносливом, родзинками і аличею.
Замість жиру у вірменській народній кухні використовують топлене масло, олію вживають набагато рідше (для рибних страв). На ньому засмажують супи, тушкують і смажать м'ясо та овочі, виготовляють кондитерські вироби. Мацун (вершкове масло) отримують із жирного овечого молока, тому страви з ним мають злегка кислуватий присмак. Для овочевих салатів традиційною вважається кунжутна олія. У деяких випадках її замінюють звичною для нас соняшниковою або оливковою олією.